Van 1 tot en met 8 maart organiseert de gemeente Den Haag de Haagse Vrouwendagen: een week vol activiteiten die aandacht vragen voor de positie en emancipatie van vrouwen. Met 68 aangemelde initiatieven wordt 2026 de grootste Haagse editie tot nu toe.
Vast onderdeel is de uitreiking van de Kartiniprijs, de gemeentelijke onderscheiding voor emancipatieprojecten in Den Haag, op zaterdag 7 maart in het Paard. De winnaar ontvangt 5.000 euro, de overige twee genomineerden ontvangen ieder 1.000 euro. De geldprijzen zijn bedoeld om te worden besteed aan projecten gericht op vrouwenemancipatie.
De Kartiniprijs is vernoemd naar de Javaanse Raden Adjeng Kartini (1879-1904), die zich van jongs af aan verzette tegen de traditionele normen en waarden ten opzichte van meisjes die als onderdrukkend werd ervaren. Kartini werd ook ver buiten Indonesië bekend en wordt nog steeds gezien als een belangrijke inspiratiebron.
Genomineerden Kartiniprijs 2026:
Jamila Choukoud zet zich al jarenlang in voor vrouwen en gezinnen in Moerwijk en Den Haag Zuidwest. Met het Mini & Maxi Café biedt zij een veilige, toegankelijke plek waar jonge kinderen kunnen spelen en leren en moeders terecht kunnen met opvoedvragen.
Monique Kriek zet zich in voor jonge vrouwelijke sporters in Den Haag door hen financieel en logistiek te ondersteunen. Als eigenaar van GirlPower Radio biedt zij Haagse sportvrouwen een podium en versterkt zij de ontwikkeling van onder meer vrouwenvoetbal, futsal, boksen en softbal in de regio.
Marisol van der Linden‑Leoneta zet zich al meer dan zestien jaar in voor meisjes en vrouwen in Den Haag en omgeving die slachtoffer zijn van mensenhandel. Als oprichter van Stichting Zonder Pardon op Straat biedt zij juridische ondersteuning, praktische hulp en intensieve begeleiding richting re‑integratie, en bereikt zij dankzij haar achtergrond en taalvaardigheid ook moeilijk toegankelijke groepen.